Leczenie skrzywienia prącia w chorobie Peyroniego lekiem Xiapex

Co to jest Xiapex?

Lek Xiapex to proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do wstrzykiwań. Produkt zawiera substancję czynną kolagenazę Clostridium histolyticum.

W jakim celu stosuje się produkt Xiapex?

Lek Xiapex stosuje się w leczeniu choroby Peyroniego u pacjentów dorosłych.
Choroba Peyroniego to schorzenie, w którym u mężczyzn na penisie rozwijają się włókniste, bliznowate płytki, powodujące jego skrzywienie, co czasem prowadzi do bolesności i utrudnia stosunki seksualne. Xiapex jest stosowany u pacjentów, u których płytki są wyczuwalne przez skórę oraz których penis jest zakrzywiony pod kątem co najmniej 30 stopni na początku leczenia.
Lek wydaje się wyłącznie z przepisu lekarza.

Jak stosować produkt Xiapex?

Lek Xiapex musi być podawany przez lekarza przeszkolonego w prawidłowym podawaniu leku i mającego doświadczenie w diagnostyce i leczeniu chorób męskich narządów płciowych.
W przypadku pacjentów z chorobą Peyroniego lek Xiapex jest podawany przez maksymalnie 4 cykle leczenia, z czego każdy trwa około 6 tygodni. W każdym cyklu dawka leku Xiapex jest wstrzykiwana w płytkę powodującą deformację, a po upływie 1-3 dni wykonywane jest drugie wstrzyknięcie. Po upływie kolejnych 1-3 dni lekarz wykonuje zabieg modelowania prącia w celu delikatnego rozciągnięcia i odgięcia płytki w kierunku przeciwnym do skrzywienia. Następnie pacjenci powinni kontynuować modelowanie codziennie w domu według instrukcji do końca cyklu.

Jak działa produkt Xiapex?

Płytki w chorobie Peyroniego składają się z włókien zbudowanych z białka o nazwie kolagen. Lek Xiapex zawiera mieszaninę dwóch kolagenaz – enzymów, które rozbijają kolagen. Po wstrzyknięciu w pasmo lub w płytkę kolagenaza rozbija włókna kolagenowe. Osłabia to i przerywa pasmo lub płytkę.
Kolagenazy zawarte w leku Xiapex pochodzą od bakterii Clostridium histolyticum.

czytaj więcej

Przezcewkowa elektroresekcja stercza (TURP)

Małoinwazyjne metody leczenia łagodnego rozrostu stercza (BPH)

Na podstawie broszury pt. „Choroby gruczołu krokowego” Roger S Kirby; Tłumaczenie: Piotr Cieśliński

Przezcewkowa elektroresekcja stercza (TURP)

  • Przezcewkowa resekcja gruczołu krokowego (TURP) jest najczęściej wykonywanym zabiegiem stosowanym w łagodnym przeroście prostaty. Polega on na wprowadzeniu przyrządu do cewki moczowej i wycięciu środkowej części przerośniętej prostaty. Zewnętrzny brzeg prostaty pozostawia się.
  • Zabieg TURP przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym. Trwa on zwykle 30–60 minut. Następnie do pęcherza moczowego wprowadza się cewnik w celu umożliwienia odprowadzania moczu. Cewnik usuwa się po 36–48 godzinach. Powrót do domu zwykle jest możliwy po 3–4 dniach. Przez kilka tygodni należy unikać wysiłku fizycznego i stresu.
  • Natychmiast po zabiegu następuje poprawa przepływu moczu, lecz potrzeba częstego oddawania moczu może ustać dopiero po kilku miesiącach. Niektórzy mężczyźni zaraz po zabiegu skarżą się na naglące parcia lub uczucie pieczenia podczas oddawania moczu, lecz objawy te ustępują zwykle w ciągu kilku dni lub tygodni.
  • Obecność krwi w moczu przez kilka dni lub tygodni po zabiegu jest rzeczą normalną, mocz z czasem ulega przejaśnieniu. Jeśli krwawienie utrzymuje się lub jest bardzo nasilone, należy wykonać badanie moczu w kierunku infekcji. Jeśli tworzą się skrzepy, powinieneś powiedzieć o tym swojemu lekarzowi.
  • U większości mężczyzn po zabiegu pojawia się wytrysk wsteczny. Nasienie zamiast wydostawać się na zewnątrz prącia, cofa się do pęcherza moczowego. Nie jest to groźne, a nasienie wydostaje się na zewnątrz podczas kolejnego oddania moczu. Ten objaw uboczny jest trwały.

czytaj więcej

Łagodny Rozrost Stercza

– banalna choroba – czy może być wyzwaniem dla lekarza?

Łagodny rozrost stercza jest chorobą starszych mężczyzn i sporadycznie pojawia się w formie klinicznej przed 40 rokiem życia. Dlatego każdy mężczyzna po 60 roku życia, trafiający do gabinetu lekarza POZ lub lekarza Rodzinnego to potencjalny chory z objawami utrudnionego odpływu moczu z pęcherza. Optymalnym rozwiązaniem dla takiego Pacjenta jest skierowanie go do urologa, ale … najkrótszy okres oczekiwania do specjalisty z tej dziedziny we Wrocławiu to min 3 miesiące. A co zrobić w sytuacji, kiedy leczymy przez wiele lat całą rodzinę Pacjenta, a on nie wyobraża sobie wizyty w obcym gabinecie, u obcego doktora?

Nic prostszego przed nami. Wydaje się, że powiedziano już tyle o tej chorobie, że naprawdę trudno popełnić błąd. A więc do dzieła;

Zestaw badań i działań podstawowych, czyli:

1. Wywiad i badanie DRE oraz badanie ogólne moczu,

2. Zwykle, ale nie zawsze USG,

3. Czasem namówimy Pacjenta na zapłacenie za PSA.

Potem przepisujemy receptę na lek blokujący receptory alfa adrenergiczne, bo pacjent choruje na nadciśnienie i.. to tyle.

Nie chciałbym pisać kolejnego artykułu o morfologii, etiologii i patofizjologii gruczołu krokowego. Dostęp do tego rodzaju publikacji jest nieograniczony, podobnie jak ich liczba.

Pragnę podzielić się moimi spostrzeżeniami na temat postępowania z chorymi na ŁRS (zwanym z angielskiego BPH- ulubiony skrót urologów).

Przez kilka lat pracowałem w dużym szpitalu z ogromnie rozbudowaną Poradnią Urologiczną gdzie w latach dziewięćdziesiątych przyjmowano po 45 pacjentów dziennie. W ciągu kilku lat miałem możliwość obserwacji zarówno naturalnej historii rozwoju gruczolaka stercza, jak i efektów każdej formy leczenia u kilkuset mężczyzn- od wpływu pestek dyni po wynik enukleacji laserowej.

czytaj więcej