Leczenie nietrzymania moczu botoksem

Leczenie nietrzymania moczu botoksem

Nietrzymanie moczu, to dolegliwość polegająca na samoczynnym, mimowolnym wycieku moczu z cewki. Osoby cierpiące na to schorzenie nie są w stanie w sposób świadomy kontrolować proces mikcji i regulować jego częstość. Zmuszone są w związku z tym do stosowania różnego rodzaju wkładek, podpasek i pieluchomajtek. Jest to bardzo kłopotliwe i stwarza problemy nie tylko natury higienicznej, ale również psychicznej. Niesie ze sobą wiele ograniczeń utrudniających normalne funkcjonowanie i znacznie pogarsza komfort życia. Dolegliwość dotyka zarówno kobiety jak i mężczyzn, szczególnie po 40 roku życia i staje się powoli problemem społecznym. Ocenia się, że w Polsce cierpi na nią około 3 mln. osób. Współczesna medycyna daje wiele możliwości pozbycia się tej przypadłości. Jedną z najnowocześniejszych i małoinwazyjnych jest - leczenie botoksem.

Zalecenia stosowania leczenia botoxem

Metodę tę stosuje się w sytuacjach, gdy alternatywne terapie np. farmakologiczna, nie przynoszą oczekiwanych efektów. Istotą leczenia jest wprowadzenie do ścian pęcherza moczowego toksyny botulinowej. Substancja ta wytwarzana jest przez bakterie beztlenowe z gatunku Clostridium botulinum i należy do najsilniejszych neurotoksyn występujących naturalnie w przyrodzie. W medycynie ma zastosowanie jej typ A zwany potocznie botoksem. Do leczenia nietrzymania moczu tą metodą kwalifikowani są pacjenci z nadreaktywnością pęcherza. Nie jest ona jednak wskazana w przypadku kobiet w ciąży i karmiących piersią. Mechanizm działania toksyny polega na hamowaniu wydzielania neuroprzekaźnika – acetylocholiny. Powoduje to blokowanie przewodnictwa nerwowo-mięśniowego i kontrolowany paraliż nieprawidłowo funkcjonujących mięśni w obrębie pęcherza, co eliminuje nadmierne skurcze tego narządu. Efektem jest zmniejszenie częstości mikcji. Zabieg wykonywany jest endoskopowo przez cewkę moczową.

Badania kwalifikacyjne i przebieg leczenia

Poprzedza go konsultacja urologiczna, w trakcie której lekarz przeprowadza z pacjentem szczegółowy wywiad. Zleca mu również wykonanie diagnostyki obejmującej: badanie ogólne i posiew moczu, morfologię, USG układu moczowego, badanie urodynamiczne i cystoskopię. Jeśli nie będzie przeciwwskazań w postaci: infekcji układu moczowego, zaburzeń krzepnięcia krwi, uczulenia na toksynę lub innych schorzeń, urolog kwalifikuje pacjenta do zabiegu. Wykonywany jest on w warunkach ambulatoryjnych lub szpitalnych. Trwa on od kilku do kilkunastu minut i odbywa się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Polega na ostrzyknięciu, przy użyciu specjalnej igły, ścian pęcherza moczowego roztworem botoksu. Lekarz wykonuje około 20-30 nakłuć, aplikując 100 jednostek toksyny botulinowej typu A rozcieńczonej w 10 mililitrach soli fizjologicznej. Procedura jest bardzo bezpieczna i nie powoduje skutków ubocznych. Sporadycznie mogą wystąpić krótkotrwałe bóle brzucha, głowy, krwiomocz lub podwyższenie temperatury. Pacjent nie jest poddawany hospitalizacji i jeszcze tego samego dnia może wrócić do domu. Bardzo szybko też włącza się do normalnego trybu życia.

Skuteczność zabiegu i rokowania

Leczenie botoksem nietrzymania moczu cechuje wysoka skuteczność. Efekt zabiegu zauważalny jest już po kilku dniach i utrzymuje się nawet do 12 miesięcy. W razie potrzeby istnieje możliwość powtórzenia go. Może być on wykonany prywatnie lub w ramach NFZ. W swojej praktyce przeprowadzam tego typu nowoczesne, niestandardowe terapie. Osoby, które borykają się z uciążliwym problemem nietrzymania moczu i chcą szybko pozbyć się go, a tym samym poprawić jakość swojego życia, zapraszam do gabinetu, który mieści się we Wrocławiu przy ulicy Gwarnej 6.