Przedwczesny wytrysk

Przedwczesny wytrysk – diagnoza

Bolączką wielu mężczyzn jest przedwczesny wytrysk. Ma on ogromny wpływ na sferę kontaktów intymnych. Skrócenie długości trwania stosunku ogranicza doznania z nim związane przede wszystkim u kobiety. Stwarza jednak niekomfortową sytuację również dla mężczyzny. Niemożność zapewnienia partnerce pełnej satysfakcji może wpędzać go w kompleksy, poczucie winy, obniżyć jego samoocenę, a nawet doprowadzić do tego, że będzie on unikał kontaktów seksualnych. Długotrwałe, nieudane pożycie negatywnie wpływa na relacje w związku i w konsekwencji może prowadzić nawet do jego trwałego rozpadu. Zaburzenie to, głównie ma podłoże psychiczne, ale może być wywołane czynnikami organicznymi. W pierwszym przypadku dotyczy ono często młodych i niedoświadczonych mężczyzn, u których wrażliwość na bodźce seksualne jest tak duża, że nie potrafią oni zupełnie nad nimi panować Równie silne napięcia seksualne i podobny problem może wystąpić u mężczyzn rzadko współżyjących, nie posiadających stałej partnerki lub bardzo często zmieniających je. Dysfunkcji sprzyjają takie czynniki jak: stres, lęk przed niepowodzeniem, niepożądaną ciążą, presja czasu, stosowanie wcześniej tzw. stosunków przerywanych, zaburzenia nerwicowe, depresje itp. Przyczyny organiczne przedwczesnego wytrysku występują rzadziej niż psychiczne. Związane są one z wiekiem i funkcjonowaniem organizmu. Mogą je powodować rożnego rodzaju choroby układu moczowo-płciowego, neurologiczne, cukrzyca oraz wady rozwojowe. Sprzyjają nałogi takie jak: alkoholizm i narkomania.

Leczenie przedwczesnego wytrysku

– stosowanie leków i ćwiczeń 

Na szczęście istnieje możliwość leczenia i wyleczenia tej przypadłości. Przy czym skuteczność jest bardzo wysoka i wynosi ponad 90%. Czas i stosowane metody zależą jednak od stopnia zaawansowania schorzenia. Zaburzenia dzieli się wg skali C.W. Hastingsa na cztery stopnie. Niski stopień pozwala na szybkie i stosunkowo proste pozbycie się problemu. Wszyscy, u których występują niepokojące objawy, utrzymujące się przez dłuższy czas, powinni skonsultować się z lekarzem specjalistą. Oferuję szeroką pomoc, począwszy od ustalenia diagnozy na podstawie niezbędnych badań, dobrania odpowiednich metod terapii, a następnie prowadzenie pacjenta, aż do osiągnięcia pełnego sukcesu. Zapraszam zainteresowanych do odwiedzenia gabinetu we Wrocławiu przy ulicy Gwarnej 6 A /dokładny adres i kontakt w stopce, u dołu strony Internetowe/. Proces leczenia przedwczesnego wytrysku może być długotrwały, wieloetapowy i wymagać od pacjenta systematyczności. Stosowane są różnorodne metody zależnie od przyczyn i mechanizmów dysfunkcji oraz nasilenia problemu. Często łączy się je ze sobą.

Leczenie farmaceutyczne przedwczesnego wytrysku

W leczeniu farmakologicznym pacjentowi przepisuje się leki doustne, opóźniające ejakulację, należące do grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny: paroksetynę, sertralinaę fluoksetynę lub klomipraminę, która wpływa na przekaźnictwo serotoninergiczne. Osobom, które mają dodatkowo zaburzenia erekcji zaleca się środki z grupy inhibitorów 5-fosfodiesterazy. Lekarz może dołączyć również leki przeciwdepresyjne, pozwalające zmniejszyć stany lękowe u pacjenta i polepszyć jego samopoczucie, co może również przyczynić się do poprawy jakości życia seksualnego. Farmakoterapia obejmuje także substancje w postaci kremu, żelu lub spreju. Działają one miejscowo i zawierają dodatkowo środki znieczulające np. lidokainę. U osób z dysfunkcją o podłożu psychogennym stosuje się psychoterapię. Jeśli dotyczy ona relacji partnerskich, wskazane jest, by brały w niej udział pary. Wspólna terapia i liczne ćwiczenia uczą jak radzić sobie w trudnych sytuacjach i wzajemnie się wspierać, a tym samym przyczyniają się do pogłębienia więzi.

Terapia Indywidualna zestaw ćwiczeń

W przypadku, gdy mężczyzna nie ma stałej partnerki, a źródłem jego problemu są zaburzenia lękowe, powinien skorzystać z terapii indywidualnej. Regularne wykonywanie zestawów ćwiczeń, przygotowanych przez terapeutę, pomoże mu odzyskać pewność siebie i odbudować poczucie własnej wartości. Skuteczne są również metody treningowe: „stop-start” i metoda „uciskowa”. Angażują oboje partnerów. Stanowią rodzaj treningu masturbacyjnego i polegają na stosowaniu kontrolowanych przerw we współżyciu. Aby uniknąć schorzenia jakim jest przedwczesny wytrysk, ważna jest znajomość mechanizmu stosunku płciowego i czynników, które mają na niego wpływ oraz profilaktyka. Polega ona głównie na regularnym współżyciu seksualnym ze stałą partnerką, dbałości o jego wysoką jakość i bardzo dobre wzajemne relacje i sferę emocjonalną.