- Przezcewkowe nacięcie gruczołu krokowego (TUIP, transurethal incision of the prostate) nie należy do często wykonywanych zabiegów, lecz może być właściwą metodą leczenia, gdy gruczoł jest stosunkowo mały.
- TUIP jest prostym zabiegiem, wykonywanym w znieczuleniu ogólnym, trwającym około 15–20 minut. Do cewki moczowej lekarz wprowadza przyrząd i wykonuje 1 lub 2 niewielkie nacięcia szyi pęcherza i prostaty. Nacięcia te umożliwiają rozejście się na boki tkanki prostaty położonej wokół cewki moczowej, zmniejszając ucisk na cewkę i ułatwiając oddawanie moczu.
- Po zabiegu przez cewkę do pęcherza moczowego wprowadza się cewnik umożliwiający odprowadzanie moczu. Zostanie on usunięty po 24 godzinach. Po 2–3 dniach można wrócić do domu.
- U niewielu pacjentów (do 15%) po zabiegu może dojść do powstania wytrysku wstecznego. Oznacza to, że podczas orgazmu nasienie zamiast wydostawać się na zewnątrz prącia będzie się cofać do pęcherza moczowego. Nie jest to groźne, a nasienie wydostanie się podczas kolejnego oddania moczu. Ten objaw uboczny może być trwały.
- Jeśli objawy powracają po przeprowadzeniu TUIP, konieczne może być dalsze leczenie chirurgiczne. Zazwyczaj możesz zostać poddany przezcewkowej resekcji gruczołu krokowego (TURP).